
W dniu 12.06.2024 roku w ramach zajęć z przedmiotów z zakresu handlu zagranicznego (prowadzący: dr Jarosław Narękiewicz) na zabytkowym statku Bembridge odbyło się spotkanie studentów III roku (kierunek ekonomia, studia stacjonarne) z pracownikami Oddziału Celnego „Nabrzeże Łasztownia”.
.
Głównym celem szkolenia było zapoznanie studentów z zasadami funkcjonowania unii celnej w ramach Unii Europejskiej, polskiej administracji celno-skarbowej, systemu statystyki handlu towarami między państwami członkowskimi Unii Europejskiej (INTRASTAT) oraz unijnego środowiska jednego okienka dla organów celnych (usprawnia wymianę i współpracę cyfrową między administracjami celnymi krajów UE).
.
Sporo uwagi poświęcono problematyce ograniczeń w międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami zagrożonymi wyginięciem. Omówiono także problemy bieżące, w tym kwestie dokonywania zakupów za granicą przez osoby fizyczne drogą elektroniczną. Studenci zapoznali się także z warunkami podjęcia pracy w Służbie Celno-Skarbowej oraz możliwościami rozwoju zawodowego i świadczeniami socjalnymi. Warto podkreślić, że funkcjonariusze celni chętnie odpowiadali na wszystkie pytania oraz udzielali szczegółowych wyjaśnień.







