W dniu 10.06.2025 roku w ramach zajęć z przedmiotów z zakresu międzynarodowego obrotu towarowego (prowadzący: dr Marcin Gryczka i dr Jarosław Narękiewicz) na zabytkowym statku Bembridge odbyło się spotkanie studentów III roku (kierunek ekonomia, studia stacjonarne) z pracownikami Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie oraz Zachodniopomorskiego Celno-Skarbowego w Szczecinie (Oddział Celny „Nabrzeże Łasztownia”). W szkoleniu uczestniczyli także studenci z Wydziału Humanistycznego (kierunek stosunki międzynarodowe) wraz z opiekunem.
.

Głównym celem szkolenia było zapoznanie studentów z zasadami funkcjonowania unii celnej w ramach Unii Europejskiej, polskiej administracji celno-skarbowej, systemu statystyki handlu towarami między państwami członkowskimi Unii Europejskiej (INTRASTAT) oraz unijnego środowiska jednego okienka dla organów celnych (przyspiesza dokonanie odpraw celnych oraz usprawnia współpracę cyfrową między administracjami celnymi krajów UE).
.

Sporo uwagi poświęcono problematyce ograniczeń w międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami zagrożonymi wyginięciem. Jest to szczególnie ważne w wypadku podróży wakacyjnych do krajów egzotycznych. Omówiono także problemy bieżące, w tym kwestie dokonywania zakupów za granicą przez osoby fizyczne drogą elektroniczną i określenia kraju pochodzenia towaru oraz weryfikacji odpowiednich dokumentów. Studenci zapoznali się także z warunkami podjęcia pracy w Krajowej Administracji Skarbowej oraz możliwościami rozwoju zawodowego i świadczeniami socjalnymi. Prowadzący szkolenie funkcjonariusze celni chętnie odpowiadali na wszystkie pytania oraz udzielali szczegółowych wyjaśnień.
.

Warto podkreślić, że jest to kolejne tego typu spotkanie zorganizowane dla studentów kierunku ekonomia, przy czym pierwsze odbyło się w 2014 roku.