Na przełomie sierpnia i września br. we Wrocławiu odbyły się XVI Otwarte Mistrzostwa Świata w brydżu sportowym w ramach cyklu World Bridge Series.
To największa i najważniejsza tegoroczna impreza brydżowa na świecie. Odbywa się raz na cztery lata i po raz pierwszy gościła w Polsce. Do stolicy Dolnego Śląska przyjechali najlepsi brydżyści ze wszystkich kontynentów. 
 

W zawodach nie zabrakło reprezentacji Uniwersytetu Szczecińskiego, która wystartowała w zmaganiach teamów w kategorii open, naszpikowanej drużynami zawodowymi i reprezentacjami krajów. Przez dwa dni eliminacji toczyła się rywalizacja o awans do fazy play off, do której kwalifikowały się najlepsze 32 zespoły. Uniwersytecka ekipa, składająca się samych amatorów, zajęła 49 miejsce na 79 drużyn. Gdyby nie porażka w ostatnim meczu z reprezentantami Anglii, mogło być jeszcze lepiej, bo wygrana 16:4 dałaby upragniony awans. Tym razem Brytyjczycy okazali się nieznacznie lepsi (7:13), ale satysfakcja z samego udziału w takiej imprezie, jak i z gry ze znacznie mocniejszymi rywalami była nie do przecenienia.
 
Drużyna Uniwersytetu Szczecińskiego w 10 meczach odniosła aż 5 zwycięstw, pokonując w 10-rozdaniowych pojedynkach m.in. reprezentantów: Indii, Danii, Wielkiej Brytanii, a także mistrzów Polski z 2021 roku, team Bridgescanner. Barw US bronili: Jacek Batóg (IEiF), Wojciech Bondarewicz (IM), Marcin Dziembor i Paweł Stężała (SWFiS). Mistrzami świata została reprezentacja USA, z którą nasz team przegrał w trzeciej rundzie eliminacji 5:15.


Tekst: Paweł Stężała