Komunikaty przewodniczącego

1. Przewodniczący Rady Naukowej dr hab. Stanisław Hońko, prof. US, poinformował, iż 24 października 2023 r. ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniający rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej. Konsultacje publiczne projektu zakończyły się 7 listopada 2023 r., a ich wyniki, jak dotąd, nie zostały opublikowane. W projekcie przewiduje się podwyższenie, od dnia 1 stycznia 2024 r., wynagrodzenia profesora do wysokości 9370 zł, co stanowi wzrost o 2160 zł, tj. o około 30%. W uzasadnieniu stwierdza się, że od minimalnego wynagrodzenia profesora zależy m.in. wynagrodzenie pracowników PAN, które byłoby niższe od płacy minimalnej.

2. Przewodniczący Rady Naukowej poinformował, że 6 listopada 2023 r. ukazał się nowy wykaz czasopism punktowanych, w którym podwyższono punktację głównie polskich czasopism. Na przykład Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów uzyskały 140 punktów; Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej uzyskały 100 punktów; Wydawane przez Fundację Campus w Stalowej Woli czasopismo Pedagogika Katolicka: 200 punktów.

3. W dniu 23 listopada 2023 r. Instytut Ekonomii i Finansów organizuje Business Day. Przewodniczący Rady Naukowej zwrócił się z prośbą o rozpropagowanie tej informacji oraz zachęcił do wzięcia udziału w warsztatach, które poprowadzi znany trener biznesu, Pani Elżbieta Stelmach.

4. Dr hab. Stanisław Hońko, prof. US, przewodniczący Rady Naukowej poinformował, iż dokumenty na kolejne posiedzenie Rady Naukowej Instytutu, które odbędzie się w dniu 7 grudnia 2023 r., należy składać do 30 listopada 2023 r.