Inicjatywy Instytutu Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Szczecińskiego wydarzenia naukowe i popularnonaukowe, zaplanowane na rok 2024 stały się częścią kalendarium „Roku Edukacji Ekonomicznej 2024”, ustanowionego decyzją Senatu RP. Planowane inicjatywy zawarto w kalendarium „Obchodów REE w Instytucie Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Szczecińskiego”.
.

Ogłoszony Rok Edukacji Ekonomicznej stanowi formę docenienia poczynionych na przestrzeni ostatnich 100 lat wysiłków tysięcy osób i instytucji zaangażowanych w popularyzowanie i przekazywanie wiedzy ekonomicznej, a także wyraźnym wsparciem dla działań podejmowanych obecnie zarówno przez instytucje publiczne, jak i podmioty sektora pozarządowego.
.

„Rok Edukacji Ekonomicznej 2024” to największa inicjatywa realizowana w obszarze pozaformalnej edukacji ekonomicznej i finansowej w Polsce. Parasolowy charakter „Roku Edukacji Ekonomicznej 2024” zakłada jak największe rozproszenie działań i aktywności, realizowanych oddolnie, tak aby dotrzeć do najbardziej odległych zakątków Polski.
.

Przed nami 32 wydarzenia! Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa i pogłębiania wiedzy ekonomicznej!

 

L.P. Nazwa działania Rodzaj działania Cel wydarzenia Termin działania Koorydnator wydarzenia
1 AI. Czy mamy się czego obawiać?” Debata Debata poświęcona roli sztucznej inteligencji we współczesnej nauce – zagrożeniom oraz szansom dla pracy naukowej, które wiążą się z jej rozwojem. Debata stanowi część cyklu debat poświęconych sztucznej inteligencji realizowanych przez Instytut Ekonomii i Finansów US. 01.02.2024 Michał Prusinowski (Katedra Ekonomii)
2 Różne Oblicza Ekonomii Audycja radiowa Cykl audycji pt.„Różne oblicza ekonomii” w Nius Radiu. Rozmowy z osobami z poszczególnych katedr, zajmującymi się różnymi zagadnieniami, tak aby trochę poopowiadać, czym się zajmujemy i wyjaśnić, jaki to może mieć wpływ na nasze życie.  10-15 minutowe rozmowy. 02.2024 – 06.2024 Sławomir Franek (Kateday Finansów i Bankowości)
3 Konferencja Naukowa „Samorząd terytorialny w dobie turbulentnych zmian otoczenia” Konferencja Celem konferencji jest wymiana doświadczeń i poglądów, prezentacja wyników badań, a także dyskusja nad aktualnymi problemami funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego w zmiennym otoczeniu prawnym, gospodarczym i finansowym 07.03.2024 Izabela Nawrolska (Katedra Finansów Zrównoważonych i Rynków Kapitałowych)
4 AI w sektorze finansowym – szanse, wyzwania, zagrożenia – teoria i warsztaty z wykorzystaniem Chat GPT Warsztaty Spotkanie networkingowe mające na celu: (1) szerzenie wiedzy oraz doskonalenie umiejętności na temat nowoczesnych narzędzi wspierających sektor finansów, (2) zintegrowanie środowiska kontrolerów finansowych oraz managerów finansowych ze szczególnym uwzględnieniem osób z regionu zachodniopomorskiego. 15.03.2024 Wanda Skoczylas (Katedra Rachunkowości)
5 Magiczny wynalazek w finansach, czyli krótko na temat pieniądza Wykład Seria spotkań dla szkół średnich i podstawowych ma na celu upowszechnianie wiedzy poprzez interaktywne prezentacje i warsztaty. Propozycja obejmuje różnorodne tematy, inspirując uczniów do aktywnego uczestnictwa w procesie edukacyjnym.ycja dla szkół średnich i podstawowych. 03.2024 – 12.2024 Mirela Romanowska, Edyta Mioduchowska-Jaroszewicz (Katedra Ekonomii)
6 Przedsiębiorczość na Wyciągnięcie Ręki Wykład Seria spotkań dla szkół średnich i podstawowych ma na celu upowszechnianie wiedzy poprzez interaktywne prezentacje i warsztaty. Propozycja obejmuje różnorodne tematy, inspirując uczniów do aktywnego uczestnictwa w procesie edukacyjnym.ycja dla szkół średnich i podstawowych. 03.2024 – 12.2024 Andrei Tsimayeu, Joanna Kowalik (Katedra Ekonomii)
7 Spotkanie z Ekonomią Wykład Seria spotkań dla szkół średnich i podstawowych ma na celu upowszechnianie wiedzy poprzez interaktywne prezentacje i warsztaty. Propozycja obejmuje różnorodne tematy, inspirując uczniów do aktywnego uczestnictwa w procesie edukacyjnym.ycja dla szkół średnich i podstawowych. 03.2024 – 12.2024 Agnieszka Bretyn, Piotr Szkudlarek (Katedra Ekonomii)
9 Ekonomia Społeczna Warsztaty Seria spotkań dla szkół średnich i podstawowych ma na celu upowszechnianie wiedzy poprzez interaktywne prezentacje i warsztaty. Propozycja obejmuje różnorodne tematy, inspirując uczniów do aktywnego uczestnictwa w procesie edukacyjnym.ycja dla szkół średnich i podstawowych. 03.2024 – 12.2024 Izabela Szamrej-Baran (Katedra Ekonomii)
10 Data Science in Economics Seminarium Cykl seminariów Data Science in Economics to hybrydowe wydarzenie poświęcone zastosowaniu Data Science w ekonomii, z dominującą częścią zdalną. Wśród prelegentów znajdą się wybitni eksperci spoza Uniwersytetu Szczecińskiego., między innymi prof. P. Biecek (UW, PW) i prof. A. Dudek (UW). 03.04.2023 Mariusz Doszyń (Katedra Ekonometrii i Statystyki)
12 Międzynarodową Konferencję Naukową „SKEI 2024″ Konferencja Konferencja ma na celu zbadanie aktualnego stanu rozwoju nauk o zarządzaniu i biznesie w zakresie ekonomii, marketingu, zarządzania procesami biznesowymi, zasobami ludzkimi, jakością, zarządzania w ochronie zdrowia, zarządzania środowiskowego oraz nauk o zarządzaniu i biznesie z zakresu informatyki. 11.04.2024 Beata Zofia Filipiak (Katedra Finansów Zrównoważonych i Rynków Kapitałowych)
13 Decyzje finansowe – pierwsze kroki w zarządzaniu środkami pieniężnymi Warsztaty Warsztaty w Szkole Podstawowej nr 11 11.04.2024 Dominika Kordela (Katedra Finansów Zrównoważonych i Rynków Kapitałowych)
14 Rzut na stół Wydarzenie Całodniowe wydarzenie poświęcone rynkowi gier (planszowych, wideo). Wydarzenie obejmuje dwie części. Część prelekcyjną, która pozwoli uczestnikom poznać specyfikę rynku gier w Polsce i na świecie. Część wystawową na korytarzach instytutu Ekonomii i Finansów US, gdzie uczestnicy będą mieć możliwość brania udziału w rozgrywkach czy prezentacjach wystawców. 22.04.2024 Michał Prusinowski (Katedra Ekonomii)
15  IX Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa „Rachunkowość – nauka, praktyka, dydaktyka” Konferencja Celem konferencji online jest stworzenie platformy do pogłębionej dyskusji i wymiany wiedzy w obszarze rachunkowości finansowej, zarządczej, audytu, podatków i finansów. Udział jest bezpłatny, umożliwiając szeroki dostęp do profesjonalnych informacji i rozwijanie kompetencji w tych dziedzinach. 09.05.2024 Magdalena Janowicz (Katedra Rachunkowości)
16 XXVII Konferencja Naukowa Problemy Społeczeństwa Informacyjnego „Generatywna SI. Siła twórcza czy destrukcyjna?” Konferencja Celem wydarzenia jest zgłębienie wpływu nowoczesnych technologii, szczególnie sztucznej inteligencji, na życie. Poprzez prezentacje naukowe i studia przypadków eksplorujemy kreatywne generowanie treści, automatyzację biznesu, wsparcie edukacji oraz analizujemy zagrożenia, takie jak dezinformacja i autonomia systemów uzbrojenia. Konferencja ma sprzyjać wymianie wiedzy i refleksji, przyczyniając się do lepszego zrozumienia społeczeństwa informacyjnego. 17.05.2024 Grzegorz Wojarnik (Katedra Społeczeństwa Informacyjnego i Zastosowań Informatyki)
17 Otwarte Laboratorium Ekonomii Behawioralnej Warsztaty Celem Laboratorium Ekonomii Behawioralnej jest dostarczenie małym i średnim przedsiębiorcom praktycznych warsztatów, gdzie dzięki zastosowaniu teorii ekonomii behawioralnej rozwiją umiejętności podejmowania lepszych decyzji biznesowych. Chcemy wspierać efektywność, innowacje i zrównoważony rozwój przedsiębiorstw poprzez analizę i modyfikację zachowań ekonomicznych. 21.05.2024 Rafał Nagaj (Katedra Ekonomii)
18 Czy podejmujesz racjonalne decyzje? Wykład Celem jest edukacja uczniów szkół średnich na temat ekonomii behawioralnej poprzez interaktywny wykład z elementami dyskusji. Chcemy rozwijać świadomość decyzyjną, zwracając uwagę na aspekty emocjonalne i psychologiczne podejmowania racjonalnych wyborów w dziedzinie ekonomii. 22.05.2024 Piotr Szkudlarek (Katedra Ekonomii)
19 XXXI Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Rachunkowość w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi” Konferencja Konferencja skupia się na ocenie roli ustawy o rachunkowości jako „kamienia milowego” w polskim prawie bilansowym. Wśród tematów do dyskusji należy identyfikacja ponadczasowych rozwiązań, potrzeby ewentualnych zmian oraz kwestia uwzględnienia raportowania zrównoważonego rozwoju w przepisach ustawy. Odpowiedzi na te pytania mają na celu głębsze zrozumienie wpływu prawa bilansowego na funkcjonowanie systemu rachunkowości w Polsce. 24.05.2024 Waldemar Gos (Katedra Rachunkowości)
23 III Konferencja Naukowa FinSem Student Konferencja FinSem to cykl otwartych seminariów naukowych organizowanych przez Katedrę Finansów i Bankowości na Uniwersytecie Szczecińskim. Celem jest prezentacja badań, wzmocnienie potencjału naukowego poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń i krytyczną analizę wyników. Badacze dzielą się wiedzą, tworząc inspirującą przestrzeń do rozwoju naukowego. 05.2024 Marta Musiał, Joanna Rachuba (Katedra Finansów i Bankowości)
24 XX Ogólnopolski Zjazd Ekonomistów Międzyzdroje Konferencja Konferencja skupia się na integracji środowiska naukowego z obszarów ekonomii, finansów, zarządzania i funkcjonowania gospodarki. Jej cele to prezentacja wyników badań, owocna dyskusja, wymiana informacji o prądach badawczych i działalności katedr. Wydarzenie poświęcone jest także aktualnym zagadnieniom mikro- i makroekonomicznym w Polsce i globalnie, ze szczególnym uwzględnieniem ich implikacji politycznych. Konferencja to również okazja do dyskusji nad metodami nauczania w obszarach ekonomii, finansów i zarządzania. Wspiera budowanie wspólnoty naukowej i poszerzanie wiedzy z zakresu nauk społecznych. 02.06 – 05.06.2024 Agnieszka Łopatka (Katedra Ekonomii)
25 II Ogólnopolska Konferencja Naukowa, „Problemy współczesnej ekonomii i finansów. Ujęcie interdyscyplinarne” Konferencja Celem konferencji jest wymiana doświadczeń, próba wskazania nowych obszarów badawczych, integracja środowiska naukowego oraz dyskusja nad aktualnymi problemami rozwoju teorii i praktyki w ramach wszelkich obszarów tematycznych. 06.06.2024 Edyta Mioduchowska-Jaroszewicz (Katedra Ekonomii)
26 Dzień Finansów Alternatywnych Seminarium Seminarium dla studentów i instytucji biznesowych skupia się na rozwoju finansów alternatywnych i innowacji. Celem jest zwiększenie świadomości i zrozumienia dynamicznych trendów w świecie finansów, inspirując do kreatywności i adaptacji nowoczesnych rozwiązań. 06.2024 Dominika Kordela (Katedra Finansów Zrównoważonych i Rynków Kapitałowych)
27 Notatki (i grafiki) ze świata wyceny Wydarzenie Wystawa grafik opracowanych w ramach inicjatywy „Notatki ze świata wyceny” Centrum Analiz Ekonomicznych i Finansowych wydrukowanych w dużym formacie i zaprezentowanych w różnych przestrzeniach w Szczecinie, między innymi w Urzędzie Miasta Szczecina, Urzędzie Wojewódzkim i placówkach GBS Banku. 06.2024 – 09.2024 Mateusz Czerwiński, Joanna Rachuba (Katedra Finansów i Bankowości)
28 When innovation meets the society. InNow 2024 Wydarzenie Celem tego wydarzenia jest budowanie więzi między społecznością lokalną o zainteresowaniach ekonomicznych, finansowych, zarządczych, rozwijając zrozumienie funkcji gospodarki na różnych poziomach. Wspieramy integrację i wymianę wiedzy w tych obszarach. 10.2024 Małgorzata Zakrzewska-Gruenwald (Katedra Ekonomii)
29 „Makro i mikro refleksje. Ekonomia w obiektywie” Konkurs Celem jest zorganizowanie konkursu fotograficznego dla uczniów szkół średnich i studentów, inspirując ich do wyrażenia spojrzenia na zagadnienia ekonomiczne poprzez sztukę fotografii. Chcemy promować kreatywność i świadomość ekonomiczną, nagradzając najlepsze zdjęcia z tej perspektywy. 10.2024 Magdalena Soboń (Katedra Ekonomii)
30 Międzynarodowa konferencja dydaktyczna „Active learnig” Konferencja   23.10.2024 Małgorzata Porada-Rochoń (Katedra Ekonomii)
31 Neuronauka konsumencka – nauroobrazowanie mózgu i metody biometryczne w badaniu zachowań konsumentów Wykład Wykład na temat neuronauki konsumenckiej. Na wykładzie wyjaśnione zostaną podstawowe pojęcia związane z neuronauką konsumencką oraz przeprowadzą krótkie eksperymenty z użyciem wybranych narzędzi biometrycznych, w których będą mogły wziąć udział uczestnicy. 10.2024 Jacek Cypryjański (Katedra Społeczeństwa Informacyjnego i Zastosowań Informatyki)
32 X Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Nauka i Biznes – Wspólne Wyzwania” Konferencja Celem konferencji jest rozwój współpracy nauki i biznesu. Jubileuszowa, X Międzynarodowa Konferencja Naukowa posłuży dyskusji i wymianie wiedzy na temat ekologicznych strategii i odpowiedzialności przedsiębiorstw. Konferencja to stanie się areną dla spotkań naukowców i liderów biznesu, tworząc przestrzeń do kształtowania zrównoważonej przyszłości. Konferencja organizowana jest przez Instytut Ekonomii i Finansów wspólnie z AGH w Krakowie i Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. 14.11.2024 Tomasz Bernat (Katedra Ekonomii)
33 Rethinking Personal Financial Management. Can Improve Financial Awareness & Financial Literacy? Seminarium Seminarium online przez MS Teams skupia się na podnoszeniu świadomości finansowej w dziedzinie finansów osobistych. Celem jest dostarczenie praktycznych narzędzi i wiedzy, umożliwiających skuteczne planowanie i zarządzanie finansami osobistymi uczestników. 2024 Beata Świecka (Katedra Finansów i Bankowości)
34 Dzień Rynków Finansowych Wykład Celem wykładu jest zanalizowanie i zrozumienie dynamicznych zmian na globalnym rynku finansowym. Wykład skoncentruje się na identyfikacji trendów, ryzyk i wpływu nowych czynników na światową sytuację ekonomiczną. 2024 Waldemar Aspadarec (Katedra Finansów Zrównoważonych i Rynków Kapitałowych)